Селекция "Свобода на мисълта" в партньорство с Бюрото на Европейския парламент в България
Германия, 2021 Режисьор: Аляксей Палуян
По време на президентските избори в Беларус трима актьори от ъндърграунд театър в Минск са заловени след масовите протести. Членовете на театралната група са арестувани.
Страната е на ръба на гражданска война. Филмът съпътства смелата и мирна съпротива на Марина, Павел и Денис преди и по време на протестите и предлага личен и задълбочен поглед върху днешна Беларус.
Селекция "Свобода на мисълта" в партньорство с Бюрото на Европейския парламент в България
Швеция/САЩ, 2021 Режисьор: Нахид Персон
Журналистката и активистка Масих Алинеджад има 4,5 мили- она последователи в Instagram, след като призовава в социал- ните медии иранските жени да се бунтуват срещу принудител- ното носене на хиджаб. Нейният призив за действие пре- раства в един от най-големите актове на гражданско непод- чинение в историята на Иран. Нещо, което кара режима от- чаяно да затегне хватката си, за да си възвърне контрола над обществото.
Селекция "Свобода на мисълта" в партньорство с Бюрото на Европейския парламент в България"
Швеция, 2021 Режисьор: Хогир Хирори
Филм, който показва усилията за спасяване на язидските жени и момичета, държани от Ислямска държава като „сабая“ (отвлечени и превърнати в сексуални робини). Филмът ни отвежда в джипа на Махмуд и Зияд, доброволци в язидски център в Сирия, които провеждат няколко спасителни акции по време на филма и още стотици, след като камерите са престанали да снимат. Невероятно свидетелство за човешкия стоицизъм и сила- та на духа.
Поразителните монохромни изображения ни поглъщат в този документален филм за сирийско-украински служител на Чер- вения кръст. Чрез историята на Андрий зрителите стават сви- детели на болезненето лутане между войната и мира, където миговете на радост са ценни, но краткотрайни.
Селекция "Свобода на мисълта" в партньорство с Бюрото на Европейския парламент в България
ГЕРМАНИЯ, 2018, 52’
РЕЖИСЬОР: АЛЕКСАНДЪР РАСТОРГУЕВ
Алексей Навални е харизматичното и противоречиво лице на опозицията в Русия. Филмът проследява Навални и неговия екип по време на президентската му кампания през 2017 г., предлагайки на публиката изключителен поглед зад кулисите на съвременната руска политика. Филмът е дело на Александър Расторгуев, който загива трагично заедно с двама свои колеги в Централноафриканската република, работейки върху нов филм за дейността на руски наемници.
аня е отдаден преподавател в своя образователен център за глухи деца. Животът я изправя пред неочаквано изпитание и тя е принудена да замине за лечение в чужбина. Нейната 20-годишна дъщеря Кати поема отговорността за центъра, както и грижата за по-малката си сестра. Кати е изправена пред житейски тест и професионално предизвикателство, за което не е подготвена. Дали силата на семейството и приятелството ще бъде достатъчна, за да могат майка и дъщеря да се справят?
Филмът е достъпен и на платформата на HBO България
Носител на голямата награда на София ДокуМентал 2021
Словения, 2021 Режисьор: Мария Задар
19-годишно момиче е убито в жестока семейна вражда в албански- те планини. Баща є е разкъсван от натиска на местен духовник и председател на неправителствена организация от столицата не само да прости на затворения убиец и семейството му като християнин, но и да се помири с тях. Трогателен и проницателен разказ за едно патриархално общество, уловено между миналото и несигурното настояще.
Филмът разказва за така наречената „плодова машина”, противоречиво устройство, подобно на полиграф, използвано от канадското правителство през 50-те и 60-те години на миналия век в опит да идентифицира ЛГБТ служители и да ги отстрани от държавна служба.
Група смели хора разкриват по какъв начин е бил засегнат техният живот и разказват за извървения път към промяната н общественото мнение в Канада.
За да се справят с ежедневната травма от живота във военна зона, самотната майка Анна и четирите й деца правят заедно филм за живота си в Донбас, Украйна. Документален филм, който не само разкрива случващото се в живота на героите, но и тяхната стратегия за оцеляване, която минава през окото на камерата.
Поглед към живота на Муса Хадид, харизматичния и изпълнен с оптимизъм кмет на палестинския град Рамала, който се стреми да поведе града към едно различно бъдеще. Рамала е само на 10 мили северно от Йерусалим, но за палестинците, живеещи под окупация, разстоянието се усеща като много по-дълго. „Кметът“ е свеж, на моменти разгърнат до черна комедия филм – портрет на нормалност- та в едно ежедневие, изправено пред постоянна заплаха.
Вече 30 години Фотис Психарис е начален учител в държав- но начално училище в сърцето на Атина. Отразявайки разно- образието на кварталното население, по-голямата част от неговите ученици са деца на бежанци и имигранти – като тех- ните надежди и страхове за бъдещето съставляват уникал- ната реалност на един клас.
Забележителната неразказана досега история за пионерките на електронната музика – композиторките, които прегърнаха маши- ните и техните освобождаващи технологии, за да трансформират напълно начина, по който произвеждаме и слушаме музика днес.